„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi,
któremu nikt zapału do ksiąg nie ostudzi” J. Kasprowicz
W sobotę, 13 grudnia w czytelni biblioteki rozstrzygnięto tegoroczny konkurs czytelniczy. Adresatami IV edycji konkursu „Na Najlepszego Czytelnika” były dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy. Miał on na celu promocję czytelnictwa, a także zainteresowanie najmłodszych dobrą literaturą dziecięca i młodzieżową. Jednym z warunków uczestnictwa było zgłoszenie swojego udziału, systematyczne wypożyczanie i czytanie książek.
4 grudnia (piątek) w auli biblioteki wysłuchaliśmy wykładu ks. dra Jerzego Smolenia pt. Zagubiony młody człowiek – dylematy okresu dojrzewania”. Spotkanie odbyło się w ramach Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Szansa” działającej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością „Przystań” w Tymbarku.
Stało się już tradycją, że w grudniu w tymbarskiej bibliotece młodsze dzieci z terenu gminy spotykają się ze św. Mikołajem. Co prawda, w tym roku znamienity gość odwiedził nas nieco wcześniej, bo już we wtorek (1grudnia).
Dużą frajdą dla wszystkich było obejrzenie przedstawienia teatralnego pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, na motywach znanej baśni braci Grimm. W pierwszym seansie teatrzyku uczestniczyły dzieci z Przedszkola Cioci Agatki, z klas: „O” i „I” ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku, Szkoły Podstawowej w Podłopieniu i Szkoły Podstawowej w Zawadce. Natomiast w drugim seansie wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego i Przedszkola Parafialnego.
W minioną środę (25 listopada) w ramach Ludowego Uniwersytetu Kompetencji Społecznych w Tymbarku wysłuchaliśmy wykładu Tymoteusza Zapały, ucznia kl. III LO im. W. Orkana w Limanowej, pt. „O początku ożywionego świata”.
Zainteresowana biologiczne oraz poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytanie - „skąd się tu wziąłem”? stały się inspiracją dla prelegenta do przeprowadzenia własnych badań i przemyśleń, w oparciu o dostępną wiedzę biologiczną. Świetnie przygotowana prezentacja multimedialna była dużą pomocą podczas wędrówki przez 700 milionów lat naszej planety. Najistotniejsze okresy i ery rozwoju życia na ziemi zostały zobrazowane na przykładzie roku kalendarzowego. Nie zabrakło odniesień do badań ojców biologii w tym K. Darwina zawartych m. in. w dziele „O powstaniu gatunków”.
12 listopada (czwartek) w Tymbarku została otwarta ścieżka edukacyjno-turystyczna. Trasa turystyczna ścieżki wynosi 16 km i obejmuje sześć punktów upamiętniających działalność konspiracyjną w okresie okupacji. Oprócz tablic informacyjnych, które znajdują się na szlaku, wydana została również publikacja autorstwa Przemysława Bukowca pt. „Śladami konspiracji. Placówka AK „Trzos” Tymbark”. Promocji opracowania towarzyszyła sesja historyczna, która miała miejsce w auli biblioteki.
W poniedziałek (9 listopada) gościliśmy w bibliotece dwie grupy przedszkolne z Przedszkola Parafialnego w Tymbarku. Tym razem odwiedziły nas 5-ciolatki i 6-ciolatki. Pierwszym etapem zwiedzania była wizyta w wypożyczalni, gdzie dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki. Z zaciekawieniem przeglądały popularne bajki i opowiadania dla najmłodszych czytelników. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie ekspozycji Izby Pamięci. Podczas oglądania pamiątek szczególną uwagę zwrócono na historię naszej miejscowości oraz osoby szczególnie zasłużone dla jej rozwoju. Ostatnim etapem wycieczki było oglądanie wystawy fotograficznej, dokumentującej osobliwości przyrodnicze Gorczańskiego Parku Narodowego. Dzieci poznały świat chronionej przyrody parku. Wspólnie odkrywały przedstawicielki poszczególnych gatunków: płazów, gadów, ptaków i zwierząt. Pomimo dużej ilości wrażeń dzieci aktywnie uczestniczyły w zwiedzaniu poszczególnych ekspozycji.
Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić
Klinika pod Boliłapką to maleńki szpital dla chorych zwierzaków. Pracują w nim sympatyczna doktor Magda i wesoły doktor Paweł. Codziennie ratują zdrowie swoich podopiecznych. Pomagają im dzieci doktor Magdy: Dominika i Kajtek. Zaprzyjaźnij się z nimi i zaglądaj do kliniki, by śle...