Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
HISTORIA BILIOTEKI

Od 1905 r. na terenie Tymbarku zapoczątkowana została działalność biblioteczna, która opierała się na inicjatywach społecznych. Organizatorem ruchu bibliotekarskiego było Koło TSL, które do wybuchu II w. św. prowadziło czytelnię i bibliotekę dla ogółu mieszkańców. Oprócz popularyzacji czytelnictwa rozwijano działalność kulturalną, n. in. amatorski zespół teatralny.
Biblioteka w remizie OSPPodstawy prawne do rozwoju sieci bibliotecznej stworzył dekret o bibliotekach. W oparciu o jego postanowienia 16 stycznia 1949 r. oficjalnie została uruchomiona Gminna Biblioteka Publiczna. Biblioteka, od początku istnienia podlegała różnorodnym zmianom. Jako instytucja ściśle związana ze społeczeństwem, w miarę posiadanych możliwości i środków dostosowywała się do nowych warunków i potrzeb społecznych. Jej sieć była uzależniona od podziału administracyjnego kraju i narażona na zmiany wraz z każdą jego organizacją. I tak od chwili powstania do 1954 r. funkcjonowała jako gminna biblioteka, później w latach 1955-73 była biblioteką gromadzką, by wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju ponownie stać się gminną instytucją kultury. Należy wspomnieć również, że w latach 1973-97 w skład sieci wchodziła Filia biblioteczna z siedzibą w Słopnicach. W trakcie swojej działalności mieściła się w kilku obiektach. Miała swoją siedzibę w budynku Urzędu Gminy, w "starej" remizie, a od 1986 r. do 2010 znajdowała się w budynku Remizy OSP. Głównym zadaniem biblioteki jest gromadzenie i udostępnianie zbiorów, oraz prowadzenie działalności informacyjnej i kulturalnej w środowisku lokalnym. Priorytetem placówki jest uzupełnianie zbiorów z każdej dziedziny wiedzy w oparciu o aktualne potrzeby czytelnicze. Oprócz księgozbioru uniwersalnego, posiada kompletne piśmiennictwo dotyczące gminy, prasę lokalną oraz dokumenty życia społecznego. Jej kolekcja wynosi około 20 tysięcy woluminów i jest na bieżąco odnawiana. Od 2003 r. tworzona jest komputerowa baza danych zbiorów biblioteki.

WypożyczalniaRocznie z usług wypożyczalni i czytelni korzysta średnio ponad 1.400 użytkowników, dla których udostępnia się około 15 tys. publikacji, zarówno druków zwartych jak i ciągłych. Czytelnicy nie tylko odwiedzają instytucję w celu wypożyczenia książki, ale również w celu uzyskania informacji naukowej oraz lokalnej. Jak już wspomniano, obok działalności statutowej prowadzone są również inne formy pracy kulturalno-oświatowej, jak np. spotkania autorskie, konkursy, wystawy itp. Biblioteka gościła m. in. pisarzy, dziennikarzy, takich jak: Włodzimierz Wnuk, Jalu Kurek, Ryszard Kłyś, Jan Jaźwiec, Andrzej Kaliszewski i inni. W miarę posiadanych środków organizuje konkursy literackie, plastyczne, fotograficzne oraz imprezy adresowane zwłaszcza dla dzieci. Stałym elementem pracy są lekcje biblioteczne, połączone z wycieczkami szkolnymi. Podczas obchodów kolejnych "Dni Tymbarku" przygotowano wystawy twórców ludowych z terenu gminy i miejscowości ościennych.

Izba PamięciPod koniec ubiegłego wieku, przejęto opiekę nad pamiątkami zgromadzonymi w Izbie Pamięci Narodowej, w celu zachowania lokalnego "dziedzictwa kulturowego". Nastąpiło to na wniosek weteranów wojennych działających przy Kole Światowego Związku AK i Związku Kombatantów w Tymbarku. Powstanie izby jest związane z 1985 r., kiedy rozpoczęto gromadzenie eksponatów, pamiątek, dokumentów, map oraz materiałów związanych z historią miejscowości. Zostały one przekazane przez uczestników ruchu oporu i ich rodziny, a także okolicznych mieszkańców. Od 1999 r. opiekę nad zgromadzonymi zbiorami przejęła Biblioteka, która czyni starania, by powiększać ekspozycję i utrzymać ją w należytym porządku. Ilość zgromadzonych zbiorów pozwala pracownikom biblioteki na prowadzenie edukacji historycznej wśród dzieci i młodzieży.

Nowy budynek W 2010 roku baza lokalowa instytucji wzbogaciła się o nowoczesny budynek przystosowany do prowadzenia szerokiej działalności kulturalnej. Urząd Gminy przystąpił do realizacji projektu pod nazwą "Biblioteka wraz z Izbą Pamięci i Centrum Konferencyjnym". Zadanie zostało zrealizowane przy współfinansowaniu ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budynek o łącznej pow. użytkowej 570 m2 został zaprojektowany i wybudowany tak, by umożliwić realizację różnorodnej działalności kulturalnej, wyposażony został w nowoczesny sprzęt audiowizualny i meble. Jest pozbawiony barier architektonicznych, przystosowany do korzystania dla osób niepełnosprawnych. Dobra lokalizacja budynku obok obiektów sportowych i przedszkola sprzyja działalności kulturalnej. 
Otwarcie nowej bibliotekiW dniu 2 grudnia 2010r. nastąpiło uroczyste otwarcie budynku Biblioteki. Natomiast w styczniu 2011r. przeniesiono zbiory z Remizy OSP do nowej siedziby i od tej pory służy społeczności lokalnej.

Strukturę organizacyjną tworzą działy:

    * Czytelnia
    * Wypożyczalnia
    * Pracownia multimedialna
    * Izba Pamięci
    * Sala konferencyjna
    * Sala wystawowa 




tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić

Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić

Klinika pod Boliłapką to maleńki szpital dla chorych zwierzaków. Pracują w nim sympatyczna doktor Magda i wesoły doktor Paweł. Codziennie ratują zdrowie swoich podopiecznych. Pomagają im dzieci doktor Magdy: Dominika i Kajtek. Zaprzyjaźnij się z nimi i zaglądaj do kliniki, by śle...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2024 Biblioteka Publiczna w Tymbarku