Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Asertywność – sztuka mówienia NIE!
Asertywność – sztuka mówienia NIE!

W czwartkowe popołudnie 27 lutego, w bibliotece gościł z kolejnym wykładem ks. dr. Jerzy Smoleń. Tematem spotkania była "Asertywność, czyli sztuka mówienia nie". Był to kolejny z cyklu wykładów z psychologii społecznej. Natomiast pierwszy poświęcony zagadnieniom asertywności, które będą omawiane na kolejnych czwartkowych spotkaniach.
Asertywność, (wg encyklopedii PWN) to umiejętność wyrażania wobec innych osób własnych uczuć, opinii, pragnień w sposób adekwatny, otwarty i pozbawiony lęku, a zarazem respektujący uczucia, postawy, pragnienia innych.  

Wszyscy jesteśmy wrażliwi na komunikaty kierowane w naszym kierunku przez inne osoby, dlatego trzeba się nauczyć jak właściwie je odbierać i na nie reagować.   Sztuki mówienia „nie” można nauczyć się w każdym wieku, choć nie jest to takie łatwe, gdyż boimy się poczucia winy.  Mówienie „nie” powinno opierać się na zasadzie „pomóż sobie, zanim pomożesz innym”.
Asertywna odmowa powinna być stanowczą decyzją, w której znajduje się słowo „nie” i jasna informacja o tym, jak zamierzamy postąpić. Mamy prawo nie zdradzać motywów odmowy, ale możemy uzasadnić powody naszej decyzji, by rozmówca zrozumiał nasze postępowanie. W czasem zacznie nam to przychodzić coraz łatwiej i przestaniemy mieć wyrzuty sumienia, że odmówimy komuś np. pożyczenia pieniędzy, czy samochodu.
Dopełnieniem wykładu był pokaz  dwóch krótkich etiud filmowych autorstwa Marka Dudka, limanowskiego podróżnika, alpinisty i filmowca. Jako pierwszą obejrzeliśmy "Modlitwę o światło", która ukazuje beskidzkie krajobrazy, zatopione w morzach mgieł i blaskach światła. Natomiast "Poezja gór" przeniosła odbiorców w zimową scenerię alpejskich szczytów.

Dodano: 2014-02-28 08:43:18

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Dmitry Glukhovsky – Witajcie w Rosji

Dmitry Glukhovsky – Witajcie w Rosji

Witajcie w Rosji to iście wybuchowa mieszanka: fikcja miesza się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że czytelnik nie wie, czy śmiać się, czy płakać, a wszystko to w ulubionej przez Glukhovsky’ego konwencji science fiction. Wyjątkowa książka, dotykająca ważnych probl...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku