Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Wycieczka do teatru w Zakopanem
Wycieczka do teatru w Zakopanem

W minioną sobotę (10 sierpnia), grupa turystów wyruszyła z Tymbarku na kolejną wycieczkę, tym razem do stolicy Tatr, by na chwilę przenieść się z niezwykły klimat góralskiej kultury, pobyć wśród sztuki i jej twórców, tak bardzo widocznej w każdym zakątku tego miasta.

Podróż rozpoczęliśmy od spotkania integracyjnego w Restauracji Zakopiańskiej, która mieści się w budynku zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza. O stylu zakopiańskim, o fascynacji Tatrami i góralami, które w okresie Młodej Polski przybrało apogeum, opowiedziała Anna Trojanowska, polonistka, a także organizatorka wycieczki. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które powstało jako wotum wdzięczności za ocalone życie Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. W parku fatimskim mieści się ołtarz oraz pamiątki związane z pielgrzymką papieską. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, gdzie leżą znakomici synowi tej ziemi. Spoczywa tutaj również Władysław Orkan, pisarz związany z Ziemią Limanowską. Po spacerze głównym traktem miasta, które było niezwykłe zatłoczone, skierowaliśmy się do teatru, by obejrzeć spektakl „Na przełęczy”. Scenariusz sztuki oparto na motywach utworu pod tym samym tytułem autorstwa S. Witkiewicza oraz fragmentach „Przewodnika do Tatr i Pienin” W. Radzikowskiego. Tematem sztuki jest opowieść o ceprach, którzy przybywają do Zakopanego, by wyruszyć przez Przełęcz Mięguszowiecką do Morskiego Oka. Za sprawą bohaterów przenosimy się w klimat początków XX wieku, poznajemy przedstawicieli ówczesnej inteligencji, reprezentujących różne zawody, którzy z bagażem doświadczeń życiowych wyruszają w góry, by odbyć podróż sentymentalną, rozliczeniową, a wszystko odbywa się w atmosferze dekadentyzmu. W trakcie przedstawienia pojawiają się motywy kultury góralskiej.

Dzięki niezwykłemu klimatowi panującemu w teatrze, bliskości pomiędzy aktorami a publicznością można zachwycić się tym miejscem i poczuć magię sztuki i gry aktorskiej.

Wyjazd zorganizowano dzięki dofinansowaniu Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Tymbark, za co serdecznie dziękujemy.

Dodano: 2019-08-11 21:12:59

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej. Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego kapral "Spłonka", drugi pojazd został zniszczony granatem. Wkrótce partyzanci zlikwidowali sowieckie dowództwo, nieprzyja...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku