Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci

W przeddzień tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w auli biblioteki odbyła się gminna uroczystość upamiętniająca postaci niezłomnych bohaterów. Honorowy patronat nad obchodami przyjął Prezydent RP Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników spotkania Prezydent zwrócił uwagę na ogromny wkład żołnierzy podziemia niepodległościowego 1944-1956, którzy walczyli o wolność Polski, w obronie honoru i godności. Za swoje męstwo i bohaterstwo ponieśli dwukrotną karę, zostali skazani na śmierć i   wieczne zapomnienie. Treść listu odczytał sekcyjny "ZS Strzelec" - Kacper Kordeczka.

Po wprowadzeniu, kolejno zabrali głos: Wójt Paweł Ptaszek, Starosta Jan Puchała, Proboszcz Edward Nylec. Pośród wielu gości, zaszczycili nas swoją obecnością m.in.: Przewodnicząca Rady Zofia Jeż, Sekretarz Stanisława Kaptur, dyrektorzy miejscowych szkół, księża, nauczyciele, mieszkańcy, a przede wszystkim adresaci uroczystości – dzieci i młodzież z miejscowych szkół.

W dalszej części spotkania nastąpił miły akcent związany z wręczeniem nagród laureatom konkursu historycznego pt. „Żołnierze wyklęci – zapomniani bohaterowie”. Gospodarz gminy wspomniał, że celem konkursu było poznanie przez młode pokolenie historii swoich rodzin, dziadków, pradziadków i tym samym odkrywanie kart miejscowej historii. Nagrodzono ogółem 17 uczestników w kategorii szkól podstawowych, gimnazjów i szkól średnich.

Ostatnim punktem programowym uroczystości było spotkanie autorskie z Bogdanem Wasztylem, jednym z współtwórców filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Fabuła nawiązuje do ucieczki z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witolda Pileckiego, Edwarda Ciesielskiego i Jana Redzeja. Film pokazuje młodych muzyków zespołu rockowego Forteca, którzy 70 lat później podążają szlakiem ucieczki rotmistrza Pileckiego i dwóch współwięźniów. Po drodze spotykają różnych ludzi, poznają historię i odnajdują ślady bohaterskich uciekinierów.

Po spotkaniu miłośnicy historii mogli nabyć publikacje książkowe oraz filmy poświęcone postaci rotmistrza i uzyskać dedykacje współautora scenariusza filmu.

Dodano: 2016-03-02 11:53:03

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Dmitry Glukhovsky – Witajcie w Rosji

Dmitry Glukhovsky – Witajcie w Rosji

Witajcie w Rosji to iście wybuchowa mieszanka: fikcja miesza się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że czytelnik nie wie, czy śmiać się, czy płakać, a wszystko to w ulubionej przez Glukhovsky’ego konwencji science fiction. Wyjątkowa książka, dotykająca ważnych probl...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku