Sztuka komunikacji międzyludzkiej na przykładzie fenomenu bł. Jana Pawła II, to temat kolejnego wykładu ks. dr Jerzego Smolenia, który miał miejsce w bibliotece, dnia 24 października br.
Komunikowanie to proces społeczny, który towarzyszy każdemu z nas i zachodzi podczas relacji międzyludzkich. By mógł przebiegać potrzebny jest nadawca, komunikat (informacja) oraz jego odbiorca. Budowanie relacji międzyludzkich podczas komunikacji jest ogromną sztuką. Przykład, fascynującej osobowości naszych czasów – Jana Pawła II, posłużył wykładowcy do ukazania fenomenu sztuki komunikacji międzyludzkiej. Zasady, którymi kierował się Papież w relacjach z drugim człowiekiem są godne naśladowania i mogą służyć jako przykład w codziennym życiu każdego z nas.
Jan Paweł II był zawsze kompetentny i zaangażowany w walkę o godność istoty ludzkiej. Rozumiał psychikę każdej osoby przez pryzmat własnych doświadczeń. Posiadał umiejętność wydobywana z rozmówcy dobrych stron. Papież był zawsze zdyscyplinowany, gdyż trzeba być autorytetem, by zapanować nad grupą. Wykazywał się ogromnym poczuciem sprawiedliwości wobec wszystkich w dotrzymywaniu słowa. Był zawsze konsekwentny w działaniu. Posiadał wyjątkowy dar komunikatywności i otwartość na każdego człowieka.
Cechami, którymi kierował się w kontach z ludźmi to konsekwencja działania i konkretny sposób bycia. Siłę do pracy czerpał z głębokiej wiary. Dzięki temu, że nigdy nie był zmęczony drugim człowiekiem i nie stwarzał barier w kontaktach z ludźmi, stał się fenomenem w komunikacji międzyludzkiej.
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy
Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...