10 grudnia w bibliotece podsumowano kolejną edycję konkursu na Aktywnego czytelnika roku 2013. Konkurs skierowano do uczniów z klas od O do VI szkól podstawowych z terenu gminy. Miał na celu promocję literatury dla dzieci, rozbudzanie potrzeb i wyrabianie nawyków czytelniczych. Najmłodsi czytelnicy, którzy zgłosili swój udział w konkursie, przez dziewięć miesięcy systematycznie wypożyczali i czytali książki. Za każdą przeczytana książkę można było uzyskać 1 punkt. Do finału zakwalifikowało się 13 dzieci, które uzyskały największą liczbę punktów.
Tradycyjnie, 6 grudnia w bibliotece organizowane jest Spotkanie ze św. Mikołajem dla dzieci w wieku przedszkolnym z gminy Tymbark.
O godz. 10.00 rozpoczęliśmy wspólną zabawę od obejrzenia przedstawienia kukiełkowego, O krasnoludkach i sierotce Marysi, w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tymbarku. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i uwagą śledziły bajkowe losy Marysi i jej przyjaciół krasnali. Dodatkową atrakcją, na którą wszyscy czekali, była wizyta św. Mikołaja.
W barbórkowy wieczór, 4 grudnia w bibliotece odbył się kolejny z cyklu wykładów ks. dra Jerzego Smolenia, poświęcony Psychologicznym aspektom świętowania. Temat bardzo aktualny z uwagi na zbliżające się święta.
Adwent to radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie, ale również okres, by właściwie przygotować się do świętowania najpiękniejszych dni w roku. Wykładowca skupił się na trzech aspektach świętowania w odniesieniu – do siebie, - do drugiego człowieka i do P. Boga.
Biblioteka Publiczna w Tymbarku wraz z Zespołem Szkół im. KEN w Tymbarku, ogłosiły dla uczniów miejscowych szkół konkurs plastyczny na ilustracje do wybranego utworu Juliana Tuwima, włączając się tym samym w ogólnopolskie obchody Roku J. Tuwima.
W sobotnie przedpołudnie, 23 listopada w bibliotece zebrało się liczne grono młodych artystów, wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy zostali zaproszeni na podsumowanie gminnego konkursu plastycznego.
W sobotnie popołudnie, 16 listopada, w bibliotece odbyła się wyjątkowa uroczystość, związana z przemijaniem, nostalgią oraz zadumą. Pierwsze Zaduszki poetycko-muzyczne zostały dedykowane naszym bliskim, przyjaciołom i znajomym, którzy odeszli do wieczności. Na część artystyczną złożyły się wiersze znanych polskich poetów w interpretacji młodzieży z Gimnazjum w Tymbarku.
15 listopada odbył się w bibliotece kolejny z cyklu wykładów ks. dr Jerzego Smolenia. Listopad wprowadza większość z nas w stan zadumy i refleksji w związku z obchodzonymi w tym miesiącu świętami oraz zmianami zachodzącymi w otaczającej przyrodzie. Parapsychologia – jasnowidztwo, telepatia i hipnoza to temat wykładu, który poniekąd wpisuje się w atmosferę jesiennych dni.
8 listopada (piątek) w bibliotece obchodzono Jubileusz 20–lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Stowarzyszeniu Remedium w Tymbarku.
Stowarzyszenie jest organizacją non-profi, która zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową dorosłych niepełnosprawnych z terenu całego powiatu limanowskiego.
Główne uroczystości odbyły się w auli biblioteki, gdzie licznie zebrali się uczestnicy warsztatów wraz z rodzinami, pracownicy oraz zaproszeni goście. Po krótkim wprowadzeniu, Kierowniczka WTZ Elżbieta Kawula przyjmowała gratulacje i życzenia od zaproszonych gości. Wiele ciepłych słów pod adresem działalności warsztatu wypowiedzieli: Wicestarosta - Franciszek Dziedzina, Wójt Gminy Tymbark - Lech Nowak, Ks. Proboszcz - Edward Nylec, Dyrektor PCPR w Limanowej - Monika Nawalaniec, Radny powiatowy - Jacenty Musiał, przedstawiciele rodziców.
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy
Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...