Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Asertywność, część IV
Asertywność, część IV

W dniu 18 czerwca w bibliotece gościliśmy z kolejnym wykładem ks. dr Jerzego Smolenia, psychologa, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykład wpisuje się w cykl spotkań poświęconych problematyce Asertywności, dotyczył zagadnienia Jak wyrażać uczucia pozytywne i przyjmować komplementy.

Wprowadzeniem do tematu był projekcja filmu Marka Dudka, pochodzącego z nowego cyklu etiud filmowych, pt. Trudno powiedzieć…

 

Większość z nas czuje zażenowanie przy przyjmowaniu komplementów, a także w okazywaniu pozytywnych uczuć. Pozytywne uczucia potrafi wyrażać człowiek odważny, empatyczny i wewnętrznie spokojny, który ma pewność w sobie, posiada dystans do siebie, potrafi wyczuć, kiedy informacje zwrotne są interakcją. Powiedzieć komuś coś miłego to obdarować go prezentem. W okazywaniu uczuć pozytywnych potrzebne są słowa zarówno w komunikacji werbalnej jak i niewerbalnej. Doskonałym przykładem jak wyrażać uczucia jest list pożegnalny kolumbijskiego pisarza Gabriela Marqueza, laureata literackiej nagrody Nobla.

Prawda to wyraz troski o drugiego człowieka. Każdy z nas jest spragniony pozytywnych uczuć, jest to możliwe podczas obustronnych relacji podczas rozmowy, wsłuchaniu się w rozmówcę. W relacjach zawodowych mamy problemy z wyrażaniem uczuć pozytywnych i przyjmowaniem komplementów. Między słowem a zachowaniem powinna istnieć harmonia. Nie umiemy wyrażać uczuć pozytywnych, bo wydają się nam oczywiste. Komplement potrafi wyrazić osoba, która umie wczuć się w sytuacje innej osoby, posiada empatię. Za komplement trzeba podziękować, można odwzajemnić, by nie być śmiesznym.

Na zakończenie spotkania można było uzyskać dedykację ks. Jerzego Smolenia w autorskim tomiku wierszy pt. W tęsknocie

Dodano: 2014-07-03 08:56:08

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Tina  Nolan - Śnieżka, opuszczona kotka

Tina Nolan - Śnieżka, opuszczona kotka

Zgubione… porzucone… zaniedbane? Odtąd ich domem będzie "Cichy kąt"! W idealnym świecie takie miejsce jak schronisko "Cichy kąt" nie byłoby potrzebne. Jednak Ewa i Karol Mareccy, których rodzice prowadzą schronisko, wiedzą, że w życiu nie zawsze jest idealnie. Codziennie zjawia s...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2022 Biblioteka Publiczna w Tymbarku