Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Wycieczka do Biecza i Binarowej
Wycieczka do Biecza i Binarowej

Kolejna z cyklu wycieczek przygotowanych w tym roku dla mieszkańców gminy już za nami. 29 kwietnia grupa turystów udała się na wycieczkę autokarową do Biecza. Miasto o średniowiecznym rodowodzie, bywa kojarzone ze słynną szkołą katów. Niezwykle urokliwe, z zachowaną historyczną zabudową, często nazywane Perłą Podkarpacia.

Zwiedzanie rozpoczęło się od średniowiecznej Kolegiaty Bożego Ciała, z architekturą późnogotycką. Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć: obraz z XVI wieku Zdjęcie z krzyża, nad którym znajduje się scena przedstawiająca Zaśnięcie Matki Boskiej, wykonana przez Stanisława, syna Wita Stwosza. 

Kolejnym punktem było Muzeum Ziemi  Bieckiej, które składa się z kilku obiektów. Kromerówka mieści się w renesansowej kamienicy z XVI wieku, są tu zgromadzono pamiątki poświęcone rodzinie Kromerów, z Marcinem Kromerem na czele oraz ekspozycja przedstawiająca historię miasta. Natomiast w Domu z basztą, można podziwiać wyposażenie pierwszej na Podkarpaciu apteki, założonej w 1557 r. W pomieszczeniach zgromadzono wiele cennych przedmiotów ukazujących życie mieszczańskie oraz sprzęty i wyposażenie zakładów rzemieślniczych. Dopełnieniem była wizyta w Turmie pod wieżą ratuszową, czyli zrekonstruowanym średniowiecznym więzieniu.

Ostatnim punktem było zwiedzanie drewnianego kościółka z ok. 1500 r. w Binarowej. Wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z niezwykle cenną polichromią, której motywami zachwycał się i inspirował Stanisław Wyspiański. 

Wycieczkę można zaliczyć do udanych, dzięki przewodnikowi - Annie Dyląg.

Dodano: 2022-05-01 20:57:30

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku