Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Promocja książki i projekcja filmu
Promocja książki i projekcja filmu

9 listopada, w tymbarskiej bibliotece zorganizowane zostało spotkanie, w ramach którego odbyła się promocja książki śp. Antoni Kulpy Echa Jodłowej Góry oraz projekcja film pt. Nieobojętni.

Pierwsza cześć uroczystości poświęcona była prezentacji publikacji Pani Antoniny Kulpy. O losach powstania i wydania publikacji opowiedziała jej córka Pani Maria Kulpa, która podziękowała także wszystkim osobom, dzięki którym doszło do jej wydania.

Echa Jodłowej Góry to wspomnienia życia w Tymbarku z perspektywy jej Mieszkańca - Pani Antoniny - w latach pierwszej połowy XX wieku. Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, dziękując Pani Marii za wystąpienie,  nadmienił, że jest to bardzo ważna pozycja na liście publikacji o Tymbarku: To opowieść niezwykła o wartości więzi rodzinnych i sąsiedzkich, o lokalnej historii opowiedzianej barwnym językiem. To także opowieść o Tymbarku, którego już nie ma. A może właśnie jest, bo pozostał w pamięci dzięki wspomnieniom śp. Antoniny. To piękna opowieść o Tymbarku, pełna realizmu, a jednocześnie nieco magiczna jak Macondo z powieści Marqueza ,,Sto lat samotności".

Drugim punktem programu było podsumowania konkursu plastycznego zorganizowanego w 80. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Nagrody laureatom wręczył Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek i Przewodnicząca Rady Gminy Stanisława Urbańska.

Lista laureatów: SZKOŁY PODSTAWOWE kl. IV–VI

  • Katarzyna Pach – SP Tymbark
  • Beata Sikoń – NSP Piekiełko, Agnieszka Dziadoń – SP Zawadka
  • Zuzanna Piwowarczyk – SP Tymbark

SZKOŁY PODSTAWOWE kl. VII–VIII

  • Katarzyna Kasperska SP Tymbark,
  • Magdalena Dziadoń SP Zawadka,

SZKOŁY ŚREDNIE:

  • Julia Dziadoń – Podłopień
  • Urszula Mrowca – ZS im. KEN
  • Wiktoria Filus – Strzelec Tymbark
  • Karolina Lupa – ZS im. KEN
  • Katarzyna Rusnarczyk – ZS im. KEN

Ostatnia cześć uroczystości poświęcona została projekcji filmu Nieobojętni, opadającemu m.in. o pomocy Mieszkańców Oświęcimia, którą nieśli więźniom obozu KL Auschwitz. Seans poprzedził wykład Pana Bogdana Wasztyla, będący swego rodzaju zapowiedzią projekcji, przedstawiciela Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Projekcja odbyła się w marach projektu “Przeciw złu Auschwitz” zainicjowanego przez wspomniane Stowarzyszenie.

Dodano: 2021-11-12 17:45:16

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej. Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego kapral "Spłonka", drugi pojazd został zniszczony granatem. Wkrótce partyzanci zlikwidowali sowieckie dowództwo, nieprzyja...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku