Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wójt Gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Biblioteka Publiczna w Tymbarku i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku byli organizatorami gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody miały miejsce 2 marca (poniedziałek), w auli tymbarskiej biblioteki, gdzie zgromadziła się liczna grupa młodzieży, nauczycieli, radnych i zaproszonych gości. Po przywitaniu zebranych przez Wójta Pawła Ptaszka nastąpiło uroczyste przekazanie odlewu orła ufundowanego przez krakowski Oddział IPN, który w tym dniu został zamontowany na Pomniku Ofiar II Wojny Światowej na Cmentarzu Parafialnym w Tymbarku.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów dla uczestników turnieju strzeleckiego zorganizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez dyrekcję Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i Szkoły Podstawowej w Tymbarku. Akcję koordynowała animatorka strzelectwa sportowego w naszej gminie Barbara Jańczy.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali ciekawego wykładu połączonego z projekcją multimedialną Piotra Milczanowskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie pt. Żołnierze Wyklęci na Ziemi Limanowskiej. Dopełnieniem prelekcji były relacja Danuty Haśnik, nauczycielki w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku, nawiązująca do tragicznych losów wujka Franciszka Miłkowskiego ps. Błysk z oddziału Skała, zgrupowanie Ognia, który poległ w listopadzie 1947 roku w Wiśniowej. Była to doskonała lekcja historii dla licznie zgromadzonej młodzieży.

Na zakończenie uroczystości Jan Plata ponowił apel o upamiętnienie mieszkańców gminy poległych i pomordowanych w okresie I i II wojny światowej poprzez wykonanie tablicy pamięci.

Dodano: 2020-03-03 21:56:58

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej. Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego kapral "Spłonka", drugi pojazd został zniszczony granatem. Wkrótce partyzanci zlikwidowali sowieckie dowództwo, nieprzyja...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku