Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
"Dlaczego Tymbark stracił prawa miejskie?"
"Dlaczego Tymbark stracił prawa miejskie?"

9 października, w Tymbarku odbył się kolejny z cyklu spacerów historycznych organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego. Przewodnikiem po królewskim mieście był historyk Karol Wojtas.

Tymbark należy do najstarszych miast Powiatu Limanowskiego, posiada bogatą historię, którą tworzyli jego mieszkańcy. Centrum miejscowości od początku do chwili obecnej znajduje się w Rynku, stad zwiedzanie rozpoczęło się przed budynkiem Urzędu Gminy. Przewodnik opowiedział zebranym o początkach miejscowości i parafii, dacie powstania Tymbarku, lokacji, nadaniu praw miejskich, a także o jego właścicielach.

Następnie ks. proboszcz Jan Banach zaprosił wszystkich do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie Karol Wojtas przybliżył historię parafii, dekanatu, który w pewnym czasie obejmował też Limanową, omówił wystrój. Można było zobaczyć najstarsze zabytki, w tym gotycko-renesansową chrzcielnicę z XVI w. oraz neobarokowy ołtarz wykonany pod koniec XIX w. Kolejnym punktem było zwiedzanie kaplicy Myszkowskich, skąd wszyscy udali się na cmentarz parafialny. Przy grobie inż. Józefa Marka nawiązano do historii rozwoju kultury rolnej, hodowli bydła czerwonego i początkach sadownictwa na Limanowszczyżnie. Na nekropoli odwiedzono grób rodziny Myszkowskich i Turskich oraz najstarszą jej część, z historycznymi nagrobkami. Na trasie nie zabrakło cmentarza wojskowego. Dopełnieniem spaceru była wizyta w Izbie Pamięci, gdzie znajdują się pamiątki związane z historią miejscowości. 

Dodano: 2019-11-11 16:56:19

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Yvette Żółtowska-Darska -  Messi, mały chłopiec, który stał się wielki

Yvette Żółtowska-Darska - Messi, mały chłopiec, który stał się wielki

Zna go cały świat. Ale czy wiadomo, jak wygląda rodzinne miasto Messiego? Z kim grał w piłkę jako dziecko? Jak wygląda życie w słynnej szkółce piłkarskiej La Masia, w której trenował? W tym niezbędniku każdego prawdziwego fana piłki nożnej znajduje się wiele nieznanych faktów i a...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku