Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Kpt. Tadeusz Paolone – Patron Biblioteki
Kpt. Tadeusz Paolone – Patron Biblioteki

4 września 2019 roku, przechodzi do historii naszej biblioteki jako szczególny dzień, związany z przyjęciem imienia kpt. Tadeusza Paolone. Wydarzenie zostało połączone z gminnymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i odsłonięciem Tablicy Pamięci kpt. Tadeusza Paolone.

Uroczystość została zorganizowana przez: Samorząd Gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Bibliotekę Publiczną Gminy Tymbark i Jednostkę tymbarskiego Strzelca. Rozpoczęła się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Tymbarku w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Tymbark w czasie II wojny światowej z udziałem pocztów sztandarowych szkół, młodzieży szkół podstawowych i klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, przedstawicieli samorządu gminy, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Jednostki tymbarskiego Strzelca, dyrekcji placówek oświatowych oraz mieszkańców gminy.

Druga część uroczystości miała miejsce w bibliotece, gdzie wszystkich gości przywitał wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek. W dalszej części zebrani wysłuchali bardzo interesującego wykładu dra Macieja Korkucia pt. „II wojna światowa- wyzwania pamięci w XXI wieku”. Następnie dokonano odsłonięcia na froncie ściany biblioteki Tablicy Pamięci kpt. Tadeusza Paolone, ufundowanej przez IPN w Krakowie. Tablicę odsłonili: dr Maciej Korkuć – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN w Krakowie, Zofia Posmysz – więźniarka KL Auschwitz, wójt Paweł Ptaszek, przewodnicząca RG Stanisława Urbańska oraz dyrektor biblioteki Ewa Skrzekut. W imieniu Samorządu Gminy Tymbark i Instytutu Pamięci Narodowej pod tablicą złożono wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem programu było odczytanie i wręczenie Aktu Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia  Kapitana Tadeusza Paolone. Dokonała  tego Przewodnicząca Rady Gminy Stanisława Urbańska.
Wyjątkowym i poruszającym momentem tego historycznego wydarzenia było wręczenie Ewie Skrzekut przez Zofię Posmysz kopii medalika „Chrystus Oświęcimski”, który otrzymała od kpt. Tadeusza Paolone w Auschwitz. Medalik będzie miał szczególne miejsce w Izbie Pamięci tymbarskiej biblioteki. Wykonanie kopii medalika było możliwe dzięki pomocy Leszka Szustera, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Następnie publiczność obejrzała fragment filmu, dokumentującego relację Zofii Posmysz ze spotkania z kpt. Taduszem Paolone w obozie koncentracyjnym.

Za utrwalanie pamięci o kapitanie i podejmowanie różnorodnych działań ocalenia od zapomnienia tego bohaterskiego żołnierza, wójt  wraz z przewodniczącą Rady Gminy wręczyli pamiątkowe reliefy: dr. Maciejowi Korkuciowi, Zofii Posmysz, Stanisławowi Wcisło, Leszkowi Szusterowi, Gabrieli Kaptur, Marii Gancarczyk, Jakubowi Rybie, Tadeuszowi Rybce, Irenie Wilczek-Sowie, Marii Annie Potockiej, Falkowi Altenbergerowi i Andrzejowi Czernkowi.

Ostatnim punktem spotkania był wykład połączony z projekcją multimedioalną Przemysława Bukowca pt.  Kpt. Tadeusz Paolone – Ocalić od zapomnienia.
W imieniu zaproszonych gości podziękowania dla organizatorów uroczystości złożył dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Leszek Szuster.

 Po zakończonej Pani Zofia Posmysz podsumowała swój pobyt w Tymbarku słowami: To jest zwieńczenie mojego życia… i tyle mogę powiedzieć. Po to przyjechałam, żeby móc przenosić  pamięć o tym Człowieku i starać się, aby ta pamięć jakoś się utrwalała. Jeżeli dzieje się tak jak tutaj, że było takie przyjęcie i takie zainteresowanie, to jest to wielka nagroda dla mnie, nie wiem czy zasłużona…

Dodano: 2019-09-05 21:20:51

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Monika Kowaleczko-Szumowska – Galop’44

Monika Kowaleczko-Szumowska – Galop’44

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy p...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2024 Biblioteka Publiczna w Tymbarku