Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Radość z życia w każdym wieku
Radość z życia w każdym wieku

W poniedziałek (17 czerwca), w tymbarskiej bibliotece gościliśmy ks. dra Jerzego Smolenia, cenionego psychologa i wykładowcę akademickiego. Spotkanie zorganizowane zostało przez: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Bibliotekę Publiczną w Tymbarku.

Psycholog swój wykład rozpoczął od maksymy: życie jest po coś i ma sens, wszystko, co nas w życiu spotyka do czegoś prowadzi? Każdy z nas, by zrozumieć sens życia powinien skupić się na kilku prostych zasadach. Po pierwsze, trzeba nauczyć się cenić to, co mamy, odsunąć od siebie niezadowolenie i cieszyć się z drobnych rzeczy. Wieczne narzekanie, porównywanie się z innymi prowadzi do depresji. Kolejno, należy się zastanowić, za co siebie lubimy, a za co nie lubimy? Zazwyczaj dostrzegamy więcej minusów niż plusów, a to jest błąd, świadczy o poczuciu obniżonej wartości. Ważne jest, by nie zapominać o pielęgnowaniu kontaktów międzyludzkich. Obecnie nie umiemy świętować, nie ma radości z czasu wolego, zapominamy, że powinniśmy odpocząć. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Dobrym sposobem na poprawę nastroju jest zrobić sobie upominek.

Wykładowca zauważył, że w codziennym komunikowaniu zachwiana jest relacja pomiędzy rozmówcą a słuchaczem, brak nam cierpliwości, by uważnie wysłuchać drugą osobę, w rozmowie brakuje również dialogu. Należy nauczyć się wolności, nie bać się przełożonych w pracy, nauczyciela w szkole, ponieważ przyczyna naszych demonów tkwi w nas. Podkreślił, że nie ma złych emocji, mamy prawo przeżywać różne emocje, ale trzeba umieć zachować dystans. Chwalmy więc dzieci, warto powiedzieć cos miłego drugiej osobie, a to pozwoli uwierzyć w siebie. Ważne jest rozwijanie własnych pasji i zainteresowań. Jest różnica pomiędzy pewnością siebie, a pewnością w sobie. I pozostaje jeszcze kwestia duchowa. Spokój w sercu także ma ogromne znaczenie, ważne jest wybaczenie sobie, pomocna w tym jest spowiedź, która pozwala zamykać pewien etap w życiu. Na koniec słuchacze otrzymali Złote zasady zdrowego życia oraz Modlitwę seniora, które mogą być drogowskazem w czerpaniu radości z życia.

 

Dodano: 2019-06-18 22:01:25

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku