Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Łemkowszczyzna – wycieczka dla seniorów
Łemkowszczyzna – wycieczka dla seniorów

Za nami pierwsza z cyklu wycieczek edukacyjny dla seniorów EduSenior, zainicjowanych przez Gminę Tymbark i Bibliotekę Publiczną w Tymbarku przy współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Limanowej.

W poniedziałek (15 kwietna), seniorzy wraz z przyjaciółmi wyruszyli autokarem z Tymbarku na wycieczkę turystyczną w niezwykle urokliwy, mało znany teren Beskidu Niskiego. Najcenniejszymi obiektami tej krainy są drewniane cerkwie, kościoły oraz pozostałości po kulturze łemkowskiej, tzw. „chyże”. Podczas podróży i w trakcie zwiedzania towarzyszyła nam wspaniała pogoda, dopisywały wszystkim doskonałe humory, z uwagą i zaciekawieniem chłonęliśmy wiedzę dawkowaną nam w odpowiednich ilościach przez panią Anię, która czuwała nad całością wyprawy i programem wycieczki.

Wspólne zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Następnie udaliśmy się do Kwiatonia, by tam pod kierunkiem przewodnika zobaczyć jedną z najpiękniejszych, w tej okolicy, cerkwi p.w. św. Paraskewy (obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego). Drewniana, kryta gontem cerkiew, w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem była Stadnina Koni Huculskich w Gładyszowie, gdzie każdy mógł zachwycić się z bliska tymi niezwykle spokojnymi i przyjaznymi zwierzętami. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie pijalni wód oraz parku zdrojowego w Wysowej Zdrój. W pijalni każdy mógł skosztować wód mineralnych: Anna, Józef I, Jozef II, Franciszek oraz Henryk. Wody różnią się od siebie zawartością składników mineralnych, co ma wpływ na ich smak i właściwości lecznicze. Na zakończenie w karczmie Rusinów- Gościnna Chata, popróbowaliśmy potraw tamtejszej kuchni regionalnej.

Za miesiąc, zapraszamy seniorów, i nie tylko, na „Majówkę u św. Leonarda” w Parku Krajobrazowym Wiśnicko-Lipnickim.

Dodano: 2019-04-16 19:14:14

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

NA BIAŁYCH POLAKÓW OBŁAWA, Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 19

Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej. Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego kapral "Spłonka", drugi pojazd został zniszczony granatem. Wkrótce partyzanci zlikwidowali sowieckie dowództwo, nieprzyja...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku