Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Bliżej ikony
Bliżej ikony

Od 13 grudnia do 15 stycznia w tymbarskiej bibliotece można oglądać wystawę ikon Małgorzaty Stańdo, malowanych według ścisłych reguł ikonograficznych. Ikona jest dziełem sztuki, powstałym w modlitwie, niosącym w sobie symbolikę wypracowaną przez dziesiątki pokoleń. Oprócz bogactwa artystycznego posiada znacznie większe bogactwo duchowe. Często mówi się, że „ikona to modlitwa spojrzenia”. Ma ona pomagać każdemu z nas w modlitwie, a także pogłębić życie duchowe, poszerzyć jego horyzonty w spojrzeniu na Boga. „Cała sztuka ikon jest odpowiedzią na bezgraniczny ból istnienia – ten sam ból, który wyznaczony został w słowach Ewangelii”.

Zebranych gości na wernisażu powitała kierownik biblioteki, a następnie przedstawiła dorobek oraz ścieżkę artystyczną autorki prac. Potem zabrała głos sama artystka. Omówiła poszczególne ikony prezentowane na wystawie począwszy od ikon Pantokratora, poprzez Mandyliony aż po Matki Boże. Opowiedziała jak wygląda warsztat pisania ikon od przygotowania deski, nakładania 12 warstw gruntu, aż po cieniowanie. Do malowania używa się temper, przygotowywanych z naturalnych pigmentów oraz jajek i  białego wina  jako spoiwa. Po namalowaniu postaci, należy jeszcze opisać ikonę literami greckimi, aby było wiadomo, który święty jest  czczony. Ikon się nie podpisuje, gdyż uważa się, że sam artysta tego nie dokonał.

Podczas spotkania zabrał głos również Jan Plata, który nawiązał do kanonu ikon, czyli przedstawianiu wizerunku świętych zgodnie z Pismem Świętym. Na zakończenie Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Jeż pogratulowała wspaniałych prac, podziękowała artystce i licznie zebranej publiczności za przybycie, a także złożyła życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 

 

Małgorzata Stańdo
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie o kierunku matematyka i zarządzanie w oświacie. Z zawodu jest nauczycielem matematyki o zainteresowaniach humanistycznych i plastycznych. Pracuje w Zespole Szkół w Jabłonce. Próbowała swoich sił w poezji, malowała na szkle i farbami olejnymi, ale najbardziej zachwyciła ją praca nad ikonami. Autorka ukończyła kurs ikonopisania u Karmelitów Bosych w Wadowicach, gdzie powstały jej pierwsze prace. Swój warsztat rozwijała również w Krakowie u jezuitów pod opieką ojca Zygfryta Kotta i w krakowskiej cerkwi.
Jest autorką wielu ikon malowanych według ścisłych reguł ikonograficznych wzorowanych na ikonach bizantyjskich i starorosyjskich. Są wśród nich ikony Chrystusa Pantokratora (Wszechwładcy), Mandyliony (Święte Oblicze Chrystusa), Matki Boże. Najczęściej w jej pracach przewija się motyw Matki Bożej, która przytula Jezusa. Wiele ikon znajduje się w prywatnych zbiorach i w galerii w Orawskim Dworze w Zubrzycy Górnej. Swoje prace maluje i wystawia dla ludzi, którzy potrafią się zachwycić tą wyjątkową sztuką skłaniającą do modlitwy.

Dodano: 2017-12-15 08:11:16

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Monika Kowaleczko-Szumowska – Galop’44

Monika Kowaleczko-Szumowska – Galop’44

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy p...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku