Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
W przededniu niepodległości…
W przededniu niepodległości…

W przededniu tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Tymbark, 9 listopada w Bibliotece Publicznej w Tymbarku odbyło się spotkanie młodzieży z dr. Grzegorzem Wnętrzakiem, historykiem, pracownikiem naukowym Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Licznie zebraną młodzież powitał wójt Paweł Ptaszek, przedstawił wykładowcę oraz nawiązał do 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Miłym akcentem było wręczenie nagród zwycięzcom turnieju strzeleckiego, który odbywał się 8 listopada w Zespole Szkól w Tymbarku. W dalszej części spotkania uczniowie wysłuchali wykładu: „W przededniu niepodległości – Ziemia Limanowska na tle historii Galicji”.

Ziemie polskie po I rozbiorze weszły w skład prowincji austriackiej – Królestwa Galicji i Lodomerii. Stolicą prowincji został Lwów. Po uzyskaniu autonomii w 1861 r. powołano rząd oraz sejm krajowy, który miał prawo ustalać ustawy dotyczące gospodarki, komunikacji, szkolnictwa, zdrowia, kultury. Dzięki temu powstawały organizacje partyjne oraz paramilitarne takie jak: Strzelec, Sokół, które w późniejszych latach stały się podwaliną Legionów.

W celu stworzenia ciągu komunikacyjnego przebiegającego przez całą Galicję, a także w celach militarnych, w latach 1882-1884 wybudowano trasę kolejową zwaną Galicyjską Koleją Transwersalną o długości 577 km od Zwardonia przez Chabówkę do Stanisławowa, było to na ówczesne czasy nie lada wyczynem. Stworzono również alternatywny ciąg komunikacji na linii Kraków –Lwów. Linia kolejowa stała się impulsem do rozwoju gospodarczego ubogiej i zaniedbanej Galicji. W efekcie końcowym łączna długość linii kolejowej wyniosła 768 km. Swoją militarną przydatność, szlak ten wykazał podczas I w. św. ułatwiając transport wojsk i zaopatrzenia, a także ewakuację rannych – szczególnie podczas bitew pod Limanową w grudniu 1914 roku oraz pod Gorlicami w 1915 roku.

Dodano: 2017-11-12 08:44:31

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić

Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić

Klinika pod Boliłapką to maleńki szpital dla chorych zwierzaków. Pracują w nim sympatyczna doktor Magda i wesoły doktor Paweł. Codziennie ratują zdrowie swoich podopiecznych. Pomagają im dzieci doktor Magdy: Dominika i Kajtek. Zaprzyjaźnij się z nimi i zaglądaj do kliniki, by śle...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku