Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Konferencja pszczelarzy
Konferencja pszczelarzy

W sobotę (22 kwietnia) w auli Biblioteki Publicznej w Tymbarku odbyła się konferencja pszczelarzy zrzeszonych w Kołach: Dobra i Tymbark. Spotkanie rozpoczął Prezes Koła Pszczelarzy w Tymbarku – Stanisław Bubula. Wśród zaproszonych gości zabrał głos Wójt Gminy Tymbark – dr Paweł Ptaszek. W swoim wystąpieniu powiedział – Cieszę się, że Tymbark stał się dzisiaj centrum pszczelarskim, podczas spotkania będę miał okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat hodowli pszczół. Wszystkim zebranym życzył owocnych obrad i wielu sukcesów i satysfakcji w pracy.

Wprowadzeniem do tematu spotkania była prezentacja przygotowana przez Jerzego Żwirskiego , ukazująca efekty prac hodowlanych z terenu zachowawczego pszczół linii „Dobra”. Dzięki wysiłkowi i pasji miejscowych pszczelarzy car „Dobra” zakwalifikowała się do Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, który m. in. wspiera finansowo hodowców rodzin pszczelich. Otrzymanie środków będzie się wiązało z prowadzeniem całorocznych obserwacji w pasiekach, sporządzaniem dokumentacji i przygotowywaniem próbek do badań. O zasadach realizacji projektu mówiła dr hab. Małgorzata Bieńkowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Oddział Pszczelarstwa w Puławach. Na liczne pytania udzielali również odpowiedzi pracownicy naukowi Zakładu Hodowli Pszczół w Puławach: dr Dariusz Gerula, dr Beata Panasiuk i mgr Paweł Węgrzynowicz.

Intensywne prace nad populacją linii „Dobra” trwają od kilkudziesięciu lat, duże zasługi w zakresie hodowli i utrzymania miejscowej linii pszczół ma Jerzy Smoter z Tymbarku. Jak zauważają pasjonaci pszczelarstwa z obu kół - linia ta wykazuje się unikatowymi cechami takimi jak: odporność na choroby, dobre zimowanie, przystosowanie do spadzi, szybki rozwój na wiosnę, przerywanie czerwienia we wrześniu, miododajność. Poprzez naturalną selekcję miejscowe pszczoły przystosowały się do trudnych podgórskich warunków pogodowych i są zaliczane do najbardziej żywotnych gatunków.

Dodano: 2017-04-24 08:40:16

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku