Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci

Gminne obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się 2 marca (czwartek) w Bibliotece Publicznej w Tymbarku. Licznie zebraną młodzież, mieszkańców Tymbarku, przewodniczącą Zofię Jeż, radnych, starostę Jana Puchałę, proboszcza ks. dr. Jana Banacha, ks. dr. Andrzeja Jedynaka, Anną Zemek Włodek wraz z rodziną Kuców - powitał wójt Paweł Ptaszek.

Podkreślił: - Ideą pamięci o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych jest edukacja historyczna. Naszym zadaniem jest przedstawienie historii przez pryzmat jednostki na tle lokalnych wydarzeń. Historia braci Kuców jest przykładem postawy patriotycznej, za którą zapłacili najwyższą cenę. Kolejno zabrał głos ks. proboszcz Jan Banach. Zwrócił się do młodego pokolenia: - Próbujcie się dowiedzieć o losach żołnierzy od jeszcze żyjących świadków. Pamięć historyczna swoich korzeni to budowanie tożsamości. Natomiast starosta Jan Puchała w swoim wystąpieniu nawiązał do - wydarzeń z okresu II wojny światowej, związanych bezpośrednio z jego dziadkiem, który w tym czasie był sołtysem w Podłopieniu.

Miłym akcentem było wręczenie nagród, przez wójta Pawła Ptaszka, uczestnikom gminnego konkursu plastycznego ph. „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”.

W dalszej części spotkania drużynowy Kacper Kordeczka odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, nadesłany z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnim punktem obchodów było spotkanie autorskie z Anną Zemek Włodek, autorką książki „Bracia”. Na łamach publikacji ukazano historię pięciu braci Kuców pochodzących z Podłopienia, którym dane był żyć w trudnym okresie okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu. Autorka jest wnuczką Emilii z Kuców Zapałowej, jedynej siostry Kuców, która przeżyła tragiczną śmierć swoich braci w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.  

Po spotkaniu autorka odpowiadała na szereg pytań dotyczących książki oraz jej bohaterów związanych z historią Tymbarku, tragicznych losów Władysława Kuca, wójta Tymbarku w okresie II w. św. i jego brata ks. Edwarda Kuca.

Dodano: 2017-03-06 21:14:23

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić

Liliana Fabisińska – Jeżynka nie chce się bawić

Klinika pod Boliłapką to maleńki szpital dla chorych zwierzaków. Pracują w nim sympatyczna doktor Magda i wesoły doktor Paweł. Codziennie ratują zdrowie swoich podopiecznych. Pomagają im dzieci doktor Magdy: Dominika i Kajtek. Zaprzyjaźnij się z nimi i zaglądaj do kliniki, by śle...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2024 Biblioteka Publiczna w Tymbarku