Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Kryzys życia…
Kryzys życia…

W miniony poniedziałek (20 lutego) w auli biblioteki odbyło się, pierwsze w tym roku, spotkanie z ks. dr. Jerzym Smoleniem, psychologiem i wykładowcą akademickim. Temat wykładu: Kryzys życiajak rozpoznać, że ktoś myśli o samobójstwie? dotyczył sfery życia psychicznego. Kryzysy w ciągu życia dotykają każdego z nas, radzimy sobie z nimi z w większym lub mniejszym stopniu, lecz ważne jest, kiedy się pojawią, by wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski i wyjść z nich wzmocnionym.

Spotkanie się rozpoczęło i zakończyło od projekcji krótkich etiud filmowych Marka Dudka, podróżnika, fotografa, alpinisty, a także filmowca. W dalszej części zabrał głos ks. Jerzy, rozpoczął od przybliżenia niepokojących statystyk dotyczących wzrostu liczby osób, które targnęły się na własne życie (w 2014 odnotowano aż 6.165 przypadków śmiertelnych). Największym dramatem jest to, że spotyka to również dzieci.

Jak rozpoznać, że ktoś próbuje sobie odebrać życie? Ważne jest, by w porę odczytać komunikaty wysyłane przez osoby, którzy nie radzą sobie z własnymi problemami. Z doświadczeń wynika, że próby samobójcze popełniają najczęściej osoby, które przeżyły w dzieciństwie śmierć kogoś bliskiego, a w okresie żałoby nie znalazły wsparcia i żyły w poczuciu winy. Zdarza się, że samobójcy mówią o swoich planach, wysyłają sygnał werbalny lub pozawerbalny, lecz otoczenie nie odczytuje tych komunikatów lub je bagatelizuje. Często słyszymy „nic mi się nie chce”, „chciałbym się wyspać”, „dłużej nie potrafię żyć, chciałbym umrzeć…” są to symptomy pojawiającej się depresji, nieleczona prowadzi do samobójstwa. Dlatego ważna jest empatia w stosunku do drugiej osoby. Często choremu wydaje się, że samobójstwo to jedyne rozwiązanie jego cierpienia fizycznego czy psychicznego. Ważne jest byśmy słuchali i umieli słuchać, wykazali się wrażliwością i byli otwarci na problemy innych.

 

Dodano: 2017-02-25 08:47:56

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2024 Biblioteka Publiczna w Tymbarku