Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Jak rozwiązywać konflikty…
Jak rozwiązywać konflikty…

Konflikty towarzyszą człowiekowi od zawsze, występują zarówno w rodzinie, miejscu pracy czy szkole. Warto więc, dokonując bilansu mijającego roku zastanowić się, jak poprawić relacje międzyludzkie. „Jak rozwiązywać konflikty: w domu, szkole i środowisku – ogólne zasady” to temat wykładu ks. dra Jerzego Smolenia, który odbył się w minioną środę (7 grudnia).

Konflikty najczęściej pojawiają się wtedy, kiedy próbujemy coś udowodnić drugiej osobie. Często się zdarza, że z małych zatargów powstają poważne kryzysy. Samodzielnie trudno jest rozwiązać zaistniały konflikt, do tego potrzebna jest zgoda obu stron. Najczęściej powstają w wyniku: złej komunikacji – ludzie nie umieją ze sobą rozmawiać; z różnicy pokoleń (występują w relacjach rodzice – dzieci); braku komunikacji tzn. rozmowy, a także w wyniku błędnego przekazu.

Pojawiają się w kilku obszarach. Najczęściej, kiedy nie są zaspokajane podstawowe potrzeby człowieka (fizjologiczne), stanowiące podłoże bezpieczeństwa. Występują, przy niskiej samoocenie, gdyż każdy z nas potrzebuje uznania. Pojawiają się również w przypadku autorytarnej osobowości.

W odpowiedzi na konflikt powstaje spór, który często kończy się w sądzie. Widoczny jest też atak, od werbalnego do fizycznego. Osoby boją się swojej słabości, więc atakują. Zdarza się, że udajemy, że nie ma problemu, próbujemy unikać konfliktu, ale nie rozwiacujemy sporu. Porozumienie następuje podczas zbliżenia między stronami, kiedy to pojawia się przebaczenie - mimo wszystko. Wzajemne pojednanie to etap wymagający czasu, wymaga pokonania uprzedzeń, urazów emocjonalnych, niechęci. Ważne jest by chcieć nawiązać porozumienie. Warto więc zastanowić się, co mogę zrobić, by nie zaogniać konfliktów, by uczynić świat piękniejszym? Każdy z nas może wiele zrobić, wystarczy tyko chcieć.

Dodano: 2016-12-12 23:43:34

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Małgorzata Musierowicz – Wnuczka do orzechów

Małgorzata Musierowicz – Wnuczka do orzechów

Kolejny tom "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Jak zwykle wesoły, liryczny i krzepiący. Tym razem jednak akcja rozgrywa się na wsi, z daleka od zgiełku mieszkania przy Roosevelta 5 w Poznaniu. Wnuczka do orzechów z pewnością ucieszy i nastoletnie, i starsze fanki poznańskiej rod...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku