Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Depresja u dorosłych
Depresja u dorosłych

Jesienna aura, a szczególnie barak słońca, sprzyja pojawianiu się różnych dolegliwości związanych ze spadkiem nastroju. Stąd temat wykładu ks. dra Jerzego Smolenia „Depresja u dorosłych, jak ją rozpoznać, jak sobie pomóc”, którego wysłuchaliśmy w miniony czwartek (20 października), w Bibliotece Publicznej w Tymbarku.

Wśród chorób cywilizacyjnych XXI w. – depresja, zajmuje poczytne miejsce. Szacuje się, że na świecie choruje na nią 350 mln. populacji. Jest zaliczana od chorób śmiertelnych, nieleczona, samodzielnie nie przemija. Sprzymierzeńcem rozwoju depresji i innych chorób jest długotrwały stres. Przy diagnozowaniu zaburzeń depresyjnych mozna kierować się się 20 wyznacznikami, w zależności od liczby objawów występuje: epizod depresyjny, stan łagodny, czy stan ciężki. Do najczęstszych symptomów zalicza się: obniżenie nastroju, ubytek energii, spowolnienie reakcji, zmniejszenie aktywności, obniżenie odczuwania przyjemności i koncentracji, ogólne zmęczenie i problemy ze snem, brak apetytu, poczucie winy i małej wartości, czy utrata zainteresowań. Przyjmuje się, że występowanie od 2-4 objawów zalicza się do depresji łagodnej, od 5-6 -umiarkowanej, a powyżej 6 – do depresji ciężkiej. Nasilenie choroby widoczne jest w godzinach porannych. Szczególnie podatni na jej rozwój są pacjenci przewlekle chorzy, czy chorzy np. na tarczycę, astmę, zespół przewlekłego zmęczenia. Może być ona również wywołana przez niektóre leki, dlatego należy czytać ulotki. Wyleczyć można wszystkie fazy rozwoju tej choroby pod kierunkiem specjalistów zarówno psychologa jak i psychiatry. Jak sobie z nią radzić? Jeżeli odczuwamy pierwsze sygnały należy zwolnić tempo życia, wyjść z domu, wskazany jest ruch i kontakt z innymi ludżmi.

Dodano: 2016-10-25 22:39:09

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Janusz L. Wiśniewski - Grand

Janusz L. Wiśniewski - Grand

Pewnego lipcowego deszczowego poranka, przed wschodem słońca, na plaży przed sopockim Grand Hotelem bezdomny mężczyzna znajduje śpiącą tam znaną warszawską dziennikarkę..." Tak zaczyna się nowa powieść Wiśniewskiego. Obrosły historią i legendami sopocki Grand Hotel staje się miej...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku