Pn, Wt, Pt 830 - 1700 Śr, Czw 830 - 1600 Sob 800 - 1200 Godziny otwarcia:
Psychologia małżeństwa
Psychologia małżeństwa

„Miłość nie jest środkiem użycia, ale środkiem wyrazu”, przytoczony cytat wpisuje się w założenia teologii moralnej, a konkretnie ma swoje odniesienie do etyki małżeństwa. W środę (20 kwietnia) ks. dr Jerzy Smoleń wygłosił trudny, ale bardzo interesujący wykład poświęcony ”Psychologii i czułości w małżeństwie”. Temat wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród słuchaczy, o czym mogła świadczyć wyjątkowa frekwencja.

Współczesna kultura nie potrafi mówić o cielesności człowieka, która bywa utożsamiana z mistyką. Trzeba spojrzeć na ten dar jak na coś wyjątkowego. Obecnie myli się cielesność z pożądaniem, w związku z wszechobecnym epatowaniem ciałem ludzkim oraz widocznym zjawiskiem pornografii.

Już w starotestamentowej Księdze „Pieśni nad Pieśniami” ukazana jest miłości człowieka do człowieka oraz Boga do człowieka. Uważana jest za najpiękniejszą pieśń mówiącą o życiu i miłości. Kiedy patrzy się na życie małżonków, to wzajemne uczucie powinna być aktem dającym szczęście. Bliskość fizyczna jest to oddanie się w pełni drugiej osobie. Miłość małżeńska to pragnienia i tęsknoty, a nie tylko cielesność. Polega również na wspólnych ustępstwach i rezygnacji, by być ważnym, wyjątkowym w związku. Bliskość daje poczucie wyjątkowości, pozwala wierzyć, że to dar, który Bóg dał ludziom. Psycholodzy zwracają uwagę na empatię seksualną, która wyraża się tym, ze patrzymy na drugą osobę w perspektywie pragnień z godnością, nie uczynimy nic, co odbierze jej szacunek.

Dodano: 2016-04-22 22:34:04

tel.

(18) 33 25 680

e-mail.

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ
Izba Pamięci Narodowej
WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Wirtualna wycieczka po bibliotece
POLECANE NOWOŚCI
Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Ewa Stachnik – Cesarzowa nocy

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małże...

Zobacz więcej >>
BIBLIOTEKA w OBIEKTYWIE
Zobacz więcej >>
Copyrights © 2013 Biblioteka Publiczna w Tymbarku